Instalacja i montaż odkurzaczy centralnych

INSTALACJA JEDNOSTKI CENTRALNEJ ODKURZACZA

instalacja odkurzacza centralnegoPołożenie jednostki centralnej jest bazą do planowania całego systemu odkurzacza centralnego. Typ użytej jednostki central­nej zależy od jej planowanego położenia, a wielkość jednostki uzależniona jest z kolei od długości najdłuższego połączenia rurowego. W związku z położeniem jednostki centralnej warto zwrócić uwagę na wybór dostępnego miejsca. W zależności od jednostki centralnej miejscem montażowym może być pomieszczenie wewnątrz budynku, pomieszczenie techniczne, schowek, bądź każde inne pomieszczenie o dowol­nym przeznaczeniu. Więcej informacji dostępnych jest w rozdziale poświęconym urządzeniom każdej z dostępnych serii.

Podczas instalacji jednostki centralnej odkurzacza na wyższych piętrach zaleca się, aby różnica wysokości nie przekraczała 4 metrów. W budynku może być kilka miejsc, gdzie różnica wysokości będzie duża, pod warunkiem, że między instalacjami pionowymi znajduje się instalacja pozioma o podobnej długości. W pobliżu jednostki musi znajdować się gniazdo elektryczne.

 

INSTALACJA GNIAZD ŚCIENNYCH DO ODKURZACZY CENTRALNYCH

Podczas montażu gniazd wlotowych ściennych uwaga musi być zwrócona na umeblowanie pomieszczeń oraz na upewnienie się, że system pokryje całą powierzchnię dostępnych pomieszczeń. Wąż ssący ma 8, 9, 10 lub 12 metrów długości, w zależności od zestawu czyszczącego i kraju, w którym jest sprzedawany. Warto zwrócić uwagę na akcesoria dodatkowe takie, jak preseparator i wąż przedłużający. Warto zainstalować gniazdo wlotowe w pobliżu kominka, aby móc używać preseparatora do zbierania popiołu. Gniazdo wlotowe może okazać się przydatne również na korytarzu/przedpokoju, gdzie można wpiąć wąż przedłużający, w kuchni i w pomieszczeniach technicznych. System może zostać uzupełniony dodatkowo o szufelki, będące bardzo wygodnym uzupełnieniem całej struktury przewodów. Śmieci mogą być bezpośrednio zmiatane z podłogi do szufelki. Szufelki zaleca się stosować np. w kuchni. W związku z instalacją gniazd wlotowych zwraca się uwagę na:

  • Względy estetyczne - zaleca się montaż gniazd wlotowych na tej samej wysokości, co włączniki światła i gniazda elektryczne. Gniazda ścienne występują w kilku kolorach (zestaw Optima), co pozwala dostosować się do wyglądu mieszkania. Przy wyborze obudowy gniazda wlotowego zaleca się wzięcie pod uwagę takich czynników, jak grubość ścian, efekty ścienne itp.
  • Dostępność - na etapie projektowania należy się upewnić, że wszystkie gniazda wlotowe zawsze będą dostępne (meble i inne możliwe przeszkody)
  • Praktyczność - Ilość gniazd wlotowych musi być wystarczająca. Gniazda wlotowe powinny być tak zlokalizowane, aby odkurzacz był łatwy do użycia. Zalecamy zwiększenie liczby gniazd, zamiast używania dłuższego węża. Wąż o maksymalnej długości 8-10 metrów jest wygodny w użyciu.
  • Ergonomiczność - gniazda wlotowe odkurzacza centralnego powinny być umieszczone w miejscach, gdzie są ergo­nomicznie dostępne. Podczas instalacji gniazd zwróć uwagę na położenie drzwi i ich kierunek otwierania, jak również na kierunek otwierania gniazd wlotowych. Jeśli gniazdo wlotowe jest zainstalowane np. na wysokości włącznika światła, pokrywa powinna otwierać się do góry. Jeśli gniazdo wlotowe jest zainstalowane przy podłodze, zaleca się, aby pokrywa gniazda otwierała się w kierunku podłogi.

Nasza strona używa plików cookies w celu zbierania anonimowych statystyk. Aby dowiedzieć się więcej prosimy zapoznać się z Naszą polityką prywatności.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.